Neler yeni
Hoş Geldiniz

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olup ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut mesajlara cevap yazabilir, diğer üyelerimizle irtibata geçebilir, kendi özel mesajınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, bu yüzden ne bekliyorsun?

  • Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Masaüstü Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır? Alıntı

root

Has Üye
Katılım
5 Tem 2017
Mesajlar
35
Beğeniler
2
Puanları
8
Yaş
22
Konum
Las Vegas
#1
Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte masaüstü bilgisayar bakımı hakkında en net şekilde bilgiler sunacak ve fikir sahibi olabilmeniz için elimizden geleni yapacağız. Artık her evde dizüstü ya da masaüstü olmak koşulu ile mutlaka ki bilgisayar kullanımı söz konusudur ve bakımı da son derece önemlidir.

Tabi ki iki sistem arasında farklar var ancak bugün sizlerle birlikte masaüstü bilgisayar bakımı hakkında bilinmesi gerekenler ile alakalı olarak merak ettiğiniz tüm seçenekleri ayrıntılı olarak sunacak ve fikir sahibi olabilmeniz için elimizden geleni yapacağız. Bu aşamalar, sürekli kullanım ve minimum sorun açısından yine fark yaratan bakım aşamaları olacaktır.

TEMİZLİK: Bilgisayar donanımları toza karşı hassastır. Bu neden dolayısı ile elektrik süpürgesi yerine şiddetli üfleme özelliğine sahip materyaller ile ayda iki kere kasanın içerisi en iyi şekilde kirden ve tozdan arındırılmalıdır.

DONANIM SAĞLAMLIĞI: Sağlamlıktan kastımız soketlerin ve skartların düzgün şekilde olması. Yani harddisk bağlantı kaplosu, ram’lerin slotlara düzgün oturup oturmadığı belirli aralıklar ile kontrol edilmelidir.

KASA KONUMU: Kasanın bulunduğu konum, her ne olursa olsun hava alabilen ve tozu mümkün mertebe en az alan noktalardan bir yer olmalıdır. Power kutusunun da fazla toz alması, kısa zaman içerisinde donanım değişimini getirebilir.

İŞLEMCİ PASTASI KONTROLÜ: Bilgisayarın işlemcisi sıvı bir iletken pasta kullanarak çalışır. Bu pasta zaman içerisinde dayanıklılığını yitirir ve sorun çıkarabilir. Kontrolü son derece önemlidir.

Masaüstü Bilgisayar Yazılımsal Bakımı Nasıl Yapılır?
GEREKSİZ YAZILIMLAR: Bilgisayarınızda kullanmadığınız, gereksiz yazılımları silme yazılım araçları ile tamamen kaldırınız. Denetim Masası’ndan ziyade bu yazılımlar asla kalıntı bırakmazlar.

RAM TEMİZLİĞİ: Bilgisayarınızın RAM sistemini belirli aralıklar ile yardımcı programları kullanarak temizlemeniz ideal bir seçenek olacak.

SÜREKLİ FORMATTAN KAÇININ: Bilgisayarlara her zaman için sürekli format atmaktan ve tek çözümü format olarak görmekten kaçınmalısınız.

DONANIM VE İŞLETİM SİSTEMİNE UYGUN YAZILIMLAR KULLANIN: Oyun ya da program farketmeksizin her ne olursa olsun sisteminize uyan yazılımlar kullanmanız iyi olacaktır.

GÜNCEL DONANIM DRİVERLARI: Donanımlarınızın driver sistemlerini daima en güncel şekilde tutun ki işletim sisteminiz ya da kullanım deneyiminiz olumsuz etkilenmesin.

kaynak: http://komplebakim.com/masaustu-bilgisayar-bakimi-nasil-yapilir/